Plastik Dubel

Sp Star Dar Başlıklı Dübeller

• 
Dübel ısı yalıtım plakalarının gazbeton, beton, tuğla, vb. yüzeylere montajında kullanılır. 

• Kaliteli dübel seçimi sistem açısından çok önemlidir. Yalıtım levhalarının uygulama yüzeyine mekanik olarak tespit etmek için kullanılan geri dönüşüme uğramamış plastikten mamul veya tercihen PE esaslı minumum 0.20 kN çekme dayanımına sahip mekanik tespit elemanıdır. 

•  Dübellerin tutunacağı arka yüzeyin beton, gaz beton, tuğla vb. malzemelere göre gerekli tutunmayı sağlamak için mutlaka sistem üreticisi firmaların görüşüne başvurulmalı, yüzeye göre plastik veya çelik çivili dübeller tercih edilmeli ve çelik çivilerin başlıkları, ısı köprüsü oluşumunu önleyecek şekilde yalıtılmış olmalıdır  


• Sp Star Geniş Başlıklı Dübeller 

• Geniş başlıklı plastik çividir. Yalıtım levhasının kalınlıkları çok arttığı zaman geniş başlıklı fakat plastik kaplamalı çelik gövdeli çivilerin (dübellerin) kullanılması gereklidir. Plastik dübel gövde çapı 10 mm. çelik saplamalı plastik kaplamalı dübel gövde çapı 8 mm. olmalıdır. Dübel boyu dolu uygulama yüzeyinden 3 cm. içeri girecek şekilde seçilmelidir. Delikli boşluklu uygulama yüzeyinde ise dübelin ucu uygulama yüzeyinden 5 cm. içeri girecek şekilde seçilmelidir. Dübel başlık 60 mm. olmalıdır. 

• Kaliteli dübel seçimi sistem açısından çok önemlidir. Yalıtım levhalarının uygulama yüzeyine mekanik olarak tespit etmek için kullanılan geri dönüşüme uğramamış plastikten mamul veya tercihen PE esaslı minumum 0.20 kN çekme dayanımına sahip mekanik tespit elemanıdır. Kullanılan dübeller plastikten imal edilmiş olmalıdır. Dübel boyu: " Pano kalınlığı + Yapıştırma kalınlığı + min 3 cm Yüzey Bağlantısı " boyunda olmalıdır. 

• Dolu uygulama yüzeylerinde ( brüt beton ) matkap çapı dübel çapından en az 1 mm. büyük olmalıdır. (10 mm dübel, 11-12 mm. matkap) Matkap çapı dübelle aynı kullanılırsa dübel dolu uygulama yüzeyinde açma yapamaz. Boşluklu uygulanan yüzeylerin de izolasyon kalınlığı ve yüzeyin tutucu bölgesi iyi hesaplanmalı ve uygun boyda dübel kullanılmalıdır.